Maty antyzmęczeniowe COBA

maty przemysłowe COBA

Pozycja stojąca na stanowisku pracy

PDF

Pozycja stojąca w miejscu pracy mimo, że ogólnie zalecana z uwagi na większą możliwość optymalizacji stanowiska pracy pod kątem ergonomii nadal niesie ze sobą ryzyka związane z regularnym, długotrwałym przebywanie w pozycji stojacej. Dlatego tak ważne jest optymalizowanie stanowisk pracy oraz edukowanie pracownika podpowiadanie mu by w miare możliwości był zawsze w lekkim ruchu i korzystał z udogodnień w postaci podnóżków, wygodnego dobrze dobranego obuwia - buty robocze Abeba czy mat przemysłowych które są dostępne w bardzo wielu wariantach praktycznie do każdego środowiska pracy.

grafika deckplate

Dobrze dobrane maty przemysłowe nie tylko pomagają w zachowaniu bardziej ergonomicznego standowiska pracy ale i bezpiecznego z uwagi na swoje właściwości antypoślzigowe i izolujące od twardych i zimnych posadzek. W dziale video znajdą Państwo filmy które dokładnie prezentują i opisują działanie mat antyzmęczeniowych i zasadność ich stosowania. Twarda betonowa podłoga jest uważana za najgorszy rodzaj powierzchni, na której się stoi.

grafika bimos

Naukowe argumenty za pozycją stojącą, Czyli co dzieje się z ludzkim ciałem, gdy stoimy.

Pozycja stojąca wpływa na układ krążenia, a zwłaszcza układ żylny, który jest odpowiedzialny za przepływ krwi w całym organizmie za pośrednictwem żył. Gdy stoimy, nacisk na ścianki naszych żył się zwiększa, a jeśli stoimy w pozycji statycznej - nacisk ten jeszcze bardziej się zwiększa. Pomyślmy o sercu jako pompie centralnego układu krążenia. Z każdym uderzeniem serce pompuje krew naczyniami krwionośnymi, transportując tlen i substancje odżywcze do wszystkich tkanek i tętnic ciała. Dotleniona krew opuszcza lewą stronę serca. Tętnice przenoszą krew od serca, a żyły transportują ją z powrotem do serca. Główna pompa służąca do zapewnienia powrotu krwi żyłami znajduje się w mięśniach łydki. Stopa ma wiele drobnych, złożonych żył. Żyły w nogach mają jednokierunkowe zastawki, które mają pomóc w przepływie krwi do serca i przezwyciężaniu siły grawitacji. Krew popychana jest przez zastawki w kierunku serca, a następnie zastawki są zamykane, aby zapobiec przepływowi krwi w przeciwnym kierunku. Z każdym krokiem, który wykonujemy podczas chodzenia, mięśnie stóp i łydek kurczą się, co sprawia że krew płynie przez układ żylny do prawej komory serca, przezwyciężając siłę grawitacji. Dlatego stojąc wywołujemy coraz większy nacisk na ścianki żył, co może powodować ich długotrwałe uszkodzenie. Gdy stoimy w nieruchomej pozycji grawitacja sprawia, że płyn osiada w stopach i nogach, co z kolei może powodować gromadzenie się krwi w dolnej części nóg i wywoływać obrzęki. Gdy wkrada się zmęczenie, stawy takie jak kolana i kostki napinają się i blokują. Istnieje tendencja do przenoszenia ciężaru z jednej

strony na drugą, co zwiększa uwalnianie energii mięśni, co z kolei może doprowadzić do zmęczenia. Regularne stanie w pozycji statycznej może powoli zmniejszać elastyczność tkanek miękkich. To zwyrodnieniowe uszkodzenie może prowadzić do chorób reumatycznych.

Podczas badania ciśnienia żylnego na grupie pracowników stwierdzono, że ciśnienie wynosiło 56mm, gdy byli oni w pozycji siedzącej i 87mm, gdy stali. Ciśnienie spadło do 21 mm po przejściu 10 kroków – prowadzi to do wniosku, że chodzenie przez dwie do czterech minut dziennie po każdych 15 minutach stania jest bardziej komfortowe niż stanie bez przerwy (Konz S, Johnson S, Work Design 1-629,2000).

Najczęstrze dolegliwości zdrowotne przy pracy stojącej:

  • Bóle krzyża
  • Uszkodzenia stawów
  • Żylaki
  • Ogólny ból i obrzęk nóg, stóp i kostek
  • Haluksy i odciski
  • Zapalenie ścięgna Achillesa
  • Rozległe zapalenie powięzi podeszwowej
  • Zaburzenia krążenia krwi
  • Nadciśnienie tętnicze
grafika Orthomat Office

Zalecenia dla osób stojących w miejscu pracy

  • Ocena ryzyka i regularna weryfikacja
  • Optymalizacja stanowiska pracy pod kątem ergonomii
  • Starać się poruszczać a nie stać w pozycji statycznej
  • W miare możliwości zmieniać czynności wykonywane w pracy tak aby zmieniać postawę przy ich wykonywaniu,
  • Zorganizowanie czasu na siedzenie w ramach odpoczynku
  • W miare możliwości reorganizacja stanowiska pracy na siedząco- stojące
  • Sprawdzić i ocenić obuwie pod kątem komfortu.
  • Korzystać z mat antyzmęczeniowych które powodując mikro ruchy stopy i ciała człowieka polepszają krażenie krwi,

Jeśli praca wymaga długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, to należy możliwie często zmieniać pozycję i od czasu do czasu siadać, aby dać odpocząć nogom. Dobrze dobrać obuwię, #butyRobocze powinny być ergonomiczne, bezpieczne i wygodne z odpowiednim podbiciem i obcasem. Należy odpowiednio dobrać #matyAntyzmęczeniowe w zależności od środowiska pracy, natężenia i specyfiki danego stanowiska oraz z zachowaniem potrzeb indywidualnych wymiarów zarówno dla pracownika jak i stanowiska. Źle dobrana mata antyzmęczeniowa jest gorsza niz jej brak.

Autor: Zespół Ergoprotect
Źródło: Coba Europe 2015/Biała księga
Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

masz zmęczonych pracowników, mamy maty przemysłowe i antyzmęczeniowe